Skip to content

ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР

наставник технологије рада и праксе за ученике образовног профила монтер суве градње | лиценца наставник практичне наставе грађевинске струке | професор суве градње | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | лиценца за практично обављање послова безбедности и здравља на раду | Грађевинска школа Београд, улица Хајдук Станкова 2, 11050 Београд-Звездара | petarrakas@gradjevinska.edu.rs | 064-172-53-73

Menu
  • ПОЧЕТАК
  • Блог
  • О мени
  • Упис
  • Монтер суве градње
  • Извођење радова | Архитектура
  • Безбедност и здравље на раду
  • Промо
  • Предавања и обуке
  • Књиге
  • Тестови
  • Медији
  • Инфо
  • Контакт
  • Политика приватности
  • ENGLISH
  • Уплате / PayPal
Menu

26 – ЗАШТИТА НА РАДУ ПРИ ИЗВОЂЕЊУ ГРАЂЕВИНСКИХ РАДОВА – ПОДСЕТНИК – II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ – 25. Изградња мостова

Posted on 14. August 2022.29. October 2022. by rakasrs-admin

Преузето са www.pravno-informacioni-sistem.rs

Редакцијски пречишћен текст

На основу члана 22а. Закона о заштити на раду (“Службени гласник РС”, бр. 42/91, 53/93, 67/93 и 48/94),

Министар за рад, борачка и социјална питања доноси

 

ПРАВИЛНИК о заштити на раду при извођењу грађевинских радова 

“Службени гласник РС”, бр. 53 од 27. новембра 1997, 14 од 20. фебруара 2009- др. уредба; II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ; 25. Изградња мостова

 

25. Изградња мостова

 

Члан 122.

Прилаз по терену сваком стубном месту и простор око стуба моста уређује се тако да радницима буде обезбеђено безбедно кретање и рад при изради темеља, тела и лежишне греде стуба.

Ослонци и темељи помоћних конструкција као што су радне и носеће скеле, ослонци стубова торањске дизалице, кранске стазе и других градилишних објеката заштићују се или постављају тако да не дође до неповољног дејства атмосферских, површинских и подземних вода, да би се избегло непредвиђено слегање или померање.

Ослонци и темељи и околно земљиште морају да се повремено прегледају, а нарочито после временских непогода, високих водостаја или других прекида рада.

Кад се темељ стуба израђује у јами са подземном водом, примењују се мере заштите од опасног дејства воде са стране и одоздо.

Приликом црпљења провирне воде из темељне јаме мора да се врши стално осматрање стања и понашања примењених мера заштите.

 

Члан 123.

На радним платформама са којих се врши израда стуба моста, обезбеђују се ојачана места за пријем терета и безбедна места на која се могу радници склонити, док је терет у ваздуху.

Сваки терет који се упућује дизалицом на стуб пре подизања проверава се да ли је исправно везан за куку дизалице и да ли је припремљен за безбедно дизање и пренос.

Конструкција моста повезује се са тереном прописаним прилазом (степеништем) израђеним за најнеповољније оптерећење које може да се нађе на њему. Прилазна конструкција повремено се прегледа и одржава у исправном стању.

Ако се конструкција моста израђује на лицу места (бетонира) на носећој скели или се готови елементи монтирају на привремене ослонце, носећа скела или привремени ослонци не смеју да буду оптерећени док се не изврши преглед од стране стручних радника и записнички не одобри употреба.

 

Члан 124.

Посебне технологије за изградњу појединих елемената или делова моста као што су фундирање стубова под заштитом прибоја или загата, спуштање отворених бунара, изградња стубова клизном оплатом, монтажа бетонских носача лансирном решетком, постављање ивичних елемената коловозне плоче помоћу покретне висеће радне скеле и друге посебне технологије могу се примењивати само ако су спроведене мере заштите на раду при постављању или изради, употреби, померању или кретању, одржавању и уклањању после употребе, о чему мора бити урађена документација у складу са одредбама члана 3. овог правилника.

 

Члан 125.

Кад се радови изводе на води, на обали мора да буде обезбеђен сигуран прилаз за раднике и пловила, затим безбедан превоз радника пловилом до радних места на реци и сигуран прилаз пловила и излазак, односно улазак радника у пловило на месту рада.

У близини места рада или у случају текуће воде низводно од места рада, на или изнад површине воде успоставља се дежурство спасиоца са пловилом снабдевеним прибором за спасавање и прву помоћ.

Спасилац може да буде само проверени пливач, оспособљен за руковање спасилачким пловилом, спасилачким прибором и за пружање прве помоћи.

Спасилачко пловило не може се користити за друге сврхе.

На радна места на која се због процеса рада не може поставити и заштита од упада у воду, ако је дубина воде преко 1,5 м, забрањен је приступ радницима непливачима.

За време магловитих дана, нарочито у јутарњим часовима, обезбеђују се сигнална светла за маглу ради оријентације при речном превозу.

Кад се радови изводе на пловној води, ознаке и сигнализација градилишног саобраћаја пловилима морају да буду изведене у складу са прописима о унутрашњој пловидби и да имају сагласност надлежног органа.

 

Члан 126.

Шипови који се израђују у тлу помоћу челичне радне цеви која се утискује у земљиште истовремено са ископом и под чијом заштитом се бетонира стабло шипа уз постепено извлачење радне цеви у коју је убачен ваздух под притиском којим се бетон уграђује, могу да се изводе на сувом или на води, па се документација о заштити на раду израђује у зависности од тога која се технологија израде примењује на градилишту.

Документација о мерама заштите на раду у делу детаљног описа и приказа радног процеса треба да обухвати припрему на градилишту, постављање радне цеви у вертикалан положај, ископ са контролама, постављање арматуре у радну цев са контролама, бетонирање и уграђивање бетона са вађењем цеви и контролама и постављање радне цеви у нов радни положај или одлагање цеви.

Документација о мерама заштите на раду израђује се на основу упутства произвођача опреме и уређаја, прописа о заштити на раду, техничких прописа и југословенских стандарда који се односе на употребу, одржавање и монтажу опреме, као и технологију израде.

 

Члан 127.

Горња површина уређаја (замајац) за кружно кретање радне цеви може се користити при изради шипа као радна платформа, ако су осим стабилности радне цеви и услова да је замајац правилно и сигурно, у смислу упутства произвођача, постављен на главу радне цеви, испуњени и следећи услови:

1) уређај и радна цев јесу у стању мировања и осигурани од изненадног стављања у покрет;

2) на спољним ивицама уређаја постављена је заштитна ограда са ивичном заштитом од пада предмета;

3) радници који се налазе на уређају везани су преко заштитног опасача и сигурносног ужета за сигуран ослонац на уређају, ради спречавања упада у отвор радне цеви;

4) приступ на уређај у радном положају дозвољен је искључиво радницима оспособљеним за ове радове и здравствено способним за рад на висини.

 

Члан 128.

Површина уређаја не сме да буде клизава: блато или масне мрље морају да се уклањају одмах после наношења.

На уређају је забрањено остављање материјала, алата и предмета који могу да падну услед ротације уређаја.

Саставни делови уређаја и инсталације на уређају проверавају се пре стављања уређаја у покрет, да ли су причвршћени и правилно спојени или настављени.

Док је уређај у покрету не смеју се вршити никакве поправке нити радови на уређају и инсталацији.

Кретање радника испод и у пољу деловања покретних делова уређаја, док је уређај у покрету, забрањено је.

Пењање радника на уређај и кретање испод уређаја и када уређај мирује, док се радна цев не обезбеди од пропадања, забрањено је.

Командни пулт којим се управља кретањем замајца и доводи ваздух у уређај, мора да буде тако постављен да се радник – пултиста истовремено догледа са дизалицом, руковаоцем компресора и руководиоцем смене, под чијим непосредним командама и упутствима се обављају радне операције на изради шипа.

Док није извршена провера прикључка сигурносног поклопца за главу радне цеви и провера везе челичне ужади којом се сигурносни поклопац везује за куку дизалице, не сме се приступити подизању цеви.

Док није извршена провера функције вентила сигурности на сигурносном поклопцу не сме се упуштати компримовани ваздух у радну цев.

 

Члан 129.

За прилаз на радну платформу на замајцу користе се кудељне или пластичне („морнарске”) лестве, које у горњем крају морају да буду закачене за конструкцију замајца и осигуране од испадања, а у доњем крају причвршћене или придржане од другог радника, да се не клате.

Поред лестви поставља се и сигурносни конопац обешен на дохват руку радника који се служи лествама, посебно причвршћен и осигуран од испадања.

Истовремено коришћење лестви од два или више радника, забрањено је.

Дужина лестви и сигурносног конопца већа је најмање 1,0 м од висине замајца у највишем положају од терена.

Руководилац смене пре почетка рада смене прегледа исправност лестви и сигурносног конопца и њиховог причвршћења, што понавља и приликом сваког спуштања замајца на земљу.

 

Члан 130.

Дизалица у радном положају за извлачење радне цеви са замајцем, мора да има носивост најмање 25% већу од укупне тежине уређаја и радне цеви за израду шипа.

Дужина радне цеви за израду шипа одређује се тако да при извлачењу цеви са замајцем у највишем положају, замајац не додирује стрелу дизалице, а у доњем крају да се радна цев може без сметњи преместити у цев вођицу („претходна цев”) за нови шип.

 

Члан 131.

На командном пулту за ваздух паралелно се постављају два подједнако баждарена манометра ради међусобне контроле исправности.

Притисак ваздуха у унутрашњости радне цеви у фазама извлачења не би требало да буде већи од 1,5 бара.

 

Члан 132.

Посебне мере које се предузимају у циљу обезбеђења радника који се спушта у радну цев морају да буду прописане у документацији о мерама заштите на раду при изради шипова.

Поред мера из става 1. овог члана при спуштању радника у радну цев спроводе се и следеће мере:

1) пре уласка радника проверава се присуство отровних и експлозивних гасова у цеви;

2) ако се уноси електрична струја у цев, електричне светиљке прикључују се на снижени напон до 24В, а уређаји на електрични погон прикључују се на напон од 42В;

3) радник се може спуштати у цев само кад нема могућности да дође до наглог продора подземне воде или земљаног материјала у цев;

4) ивице отвора обезбеђују се од упада предмета у цев;

5) уношење и изношење материјала, алата и опреме обавља се пре и по изласку радника из цеви;

6) обустављају се сви други радови на групи шипова којој припада шип у чију радну цев се спушта радник;

7) за време рада радника у цеви уређај не сме да буде у покрету и осигурава се од неочекиваног стављања у покрет;

8) пре уласка радника, цев се осигурава од пропадања и превртања.

 

Члан 133.

Приликом уласка, рада и изласка радника из радне цеви радник се обезбеђује на следећи начин:

1) везује се преко сигурносног опасача за доњи крај сигурносног ужета, док је горњи крај везан за радну платформу, на дохват руку дежурних радника;

2) на радној платформи замајца два радника стално се дозивају са радником у цеви, а у случају хитне потребе помоћу сигурносног конопца помажу да радник изађе из радне цеви;

3) у току боравка у радној цеви мора да носи на глави заштитни шлем;

4) пре уласка спуштају се лестве, чија је исправност претходно проверена, а горњи крај причвршћен за радну платформу и обезбеђен од испадања; приликом кретања по лествама стално је везан сигурносним конопцем кога ручно попуштају или затежу дежурни радници на радној платформи;

5) поред радника спуштено је и челично уже дизалице, као резервни начин за извлачење радника у случају хитне потребе, због чега дизаличар мора бити у кабини дизалице за све време боравка радника у радној цеви, а дизалица проверена да је у исправном стању;

6) у случају постојања или могућности постојања воде у радној цеви мора да буде опасан сигурносним појасом за пливање;

7) улазак, рад и излазак радника из радне цеви обавља се уз стални надзор одговорног радника.

 

Члан 134.

Проширење доњег краја шипа изводи се подводно помоћу механичког длета, а у сувом копа се ручно.

Ручно може да се проширује доњи део шипа само у земљаним материјалима код којих нема подземне воде и код којих не може да дође до обрушавања.

Проширење доњег дела шипа кад се ради ручно, не сме да буде веће висине од 1,0 м, а угао омотача према хоризонталној равни не мањи од 60ş. Код шипова пречника испод 120 цм проширење се не ради.

Проширење се израђује тако да се у радној цеви изврши механички ископ до коте фундирања шипа, затим се цев подигне за 1,0 м и обезбеди од пропадања посебном конструкцијом постављеном на сигурне ослонце на терену, после чега се предузимају мере из чл. 132. и 133. овог правилника.

Са ископом проширења може да се отпочне пошто су обављене провере да испод ножа радне цеви и околног земљаног материјала нема процуривања воде нити знакова обрушавања.

Радник копа проширење у слојевима одозго надоле и ископани материјал баца на средину, одакле се машински повремено избацује уз претходни излазак радника из радне цеви.

У току ископа проширења радник мора стално да прати да ли се у поткопу појављују знаци влажења или обрушавања и о томе обавештава раднике на радној платформи.

 

Члан 135.

Отворени бунари примењују се најчешће у циљу израде темеља у земљаним материјалима са подземном водом или у плитким стајаћим водама и водотоковима, кад се количина провирне воде може савладати пумпама, при чему се црпљење врши истовремено са ископом.

Редослед, дубина и начин ископа поједине фазе изводе се у зависности од врсте земљаног материјала, количине протока подземне воде, облика и тежине бунара, што за неку фазу ископа и спуштања бунара, треба да буде прописано документацијом о изради и спуштању бунара.

Допунска документација о мерама заштите на раду (посебан елаборат о мерама заштите на раду) мора да пропише мере заштите на раду за сваку фазу, односно радну операцију.

Рад радника на спуштању отвореног бунара обавља се уз непрекидан надзор одговорног стручног радника.

 

Члан 136.

Ископ у отвореним бунарима обавља се ручно испод ножа (доња ојачана ивица зидова бунара), док ископ средишта може да се обавља и машинским путем.

Канали испод ножа бунара копају се у симетричном распореду ради равномерног спуштања бунара, а ископани материјал се одбацује на средиште.

За време ископа ножа и спуштања бунара забрањено је изношење ископаног материјала.

Обављање радова у горњем делу бунара, док радници у доњем делу раде, забрањено је, уколико није постављена заштита од падајућих предмета на раднике или ако су предмети подложни паду учвршћени и обезбеђени од пада.

 

Члан 137.

У свакој фази рада, на дно бунара мора да буде обезбеђен силаз, односно са дна бунара излаз у складу са одредбама члана 23. овог правилника.

Осим сталног силаза, односно излаза мора да буде обезбеђен најмање још један резервни, који се користи у случају хитне потребе.

 

Члан 138.

У унутрашњост бунара увођење електричне струје напона преко 42В, забрањено је. Мотори са унутрашњим сагоревањем могу се употребити само ако је обезбеђена измена ваздуха. Електрични уређаји и инсталација морају да буду израђени у водозаптивној изради.

Електричне инсталације постављају се тако да не дође до њиховог механичког оштећења услед радова у бунару.

 

 

 

Post Views: 276

Related

Петар Ракас – Блогер

професор суве градње | наставник технологије рада и праксе – Грађевинска школа Београд | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | саветник за безбедност и здравље на раду

Категорије

  • Аналитика
  • Безбедност и здравље на раду | Подсетник
  • Заштита на раду | Подсетник
  • Заштита од пожара | Подсетник
  • Извођач радова | сува градња | архитектура
  • Књига | Безбедност и здравље на раду – Градилишта
  • Књига за монтере суве градње | гипс ентеријери
  • Процена ризика
  • Упис | Грађевинска школа Београд
  • Коментари
  • Обавештења
  • Подсетник
  • Прва помоћ
  • Свети Сава

Величина фонта

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Ознаке

Заштита, безбедност и здравље Манастир Тумане ауторске фотографије безбедност и здравље на раду грађевински радови живот и здравље заштита на раду - градилишта монтер суве градње прва помоћ процена ризика

Српска азбука | Latinički alfabet

СРБ  |  SRB

Translate

А Б В Г Д … – A Be Ce Č Ć D …

СРПСКА АЗБУКА  |  LATINIČKA ABECEDA

У нашој школи од 2003

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе за ученике образовног профила монтер суве градње - Грађевинска школа Београд - ЈАВИТЕ СЕ - из Србије 064-172-53-73 | из иностранства Viber / WhatsApp +381-64-172-53-73

Партнер наше школе од 2003 Кнауф Србија

Knauf GIPS - Кнауф системи суве градње - плафонски, зидни и подни системи од гипсаних плоча, потконструкције и изолације.

20 ГОДИНА СУВЕ ГРАДЊЕ – НАШ ПОСАО – НАША ШКОЛА

Петар Ракас, професор суве градње, наставник технологије рада и праксе | грађевински инжењер 7.1 | саветник за безбедност и здравље на раду

Пракса у школској радионици

Монтери суве градње - пракса у школској радионици - Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе

Пракса на градилишту

Петар Ракас, грађевински инжењер 7.1 извођач радова / наставник праксе - са мајсторима и ученицима

I место у ЕВРОПИ

2008 године - Прво место за екипу СУВА ГРАДЊА СРБИЈА на Међународном такмичењу младих монтера суве градње старости до 21 године живота, који су завршили школу суве градње - Петар Ракас, наставник праксе у средини, лево такмичар Александар Гајић, десно такмичар Борис Станковић, са представницима Грађевинске школе Београд (лево Бошко Ускоковић наставник, десно Момир Андесилић директор) и други ред с лева на десно представници КНАУФ СРБИЈА Срђан Гочић, Небојша Станковић и Горан Стојиљковић. Овим успехом Грађевинска школа у Београду промовисана је и као Београдска школа сува градње на најбољи могући начин.

Награда Кнауф Академије за суву градњу 2017

С лева на десно архитекта Ђузепе Манара (Manara & Partners, Roma, Italy), Петар Ракас, професор суве градње и праксе; Татјана Ђорђевић (менаџер јединице за управљање пројектима Министарства здравља Републике Србије), и Горан Стојиљковић, технички руководилац Кнауф сува градња.

Србија Вицешампион Европе

Тим СУВА ГРАДЊА СРБИЈА је ВИЦЕШАМПИОН ЕВРОПЕ од 2019 године. На фотографији сви такмичари у Салцбургу у Аустрији.

Од 2019 вицешампиони Европе – ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА

Актуелни вицешампиони Европе од 2019 - Knauf Junior Trophy Austria 2019 - Meђународно такмичењу у сувој градњи младих мајстора Европе до 21 године живота - СРБИЈА II MЕСТО. ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА: Никола Станковић и Лазар Тришић - такмичари, Петар Ракас, професор суве градње, Небојша Станковић инструктор - Knauf Srbija

Петар Ракас

Петар Ракас, саветник за БЗР
Национално признање из области безбедности и здравља на раду - Плакета "28. април" 2021

Национално признање из области безбедности и здравља на раду – Плакета “28. април” 2021

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе, саветник за безбедност и здравље на раду

Национално признање | Петар Ракас

Добитници националних признања из области безбедности и здравља на раду за 2021 годину, одржано 28 априла 2022 године у Београду. Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду (задњи ред трећи с леве стране)

Скорашњи чланци

  • Потребе радног места за образовни профил – монтер суве градње
  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА
  • Христос се роди!!!
  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!
  • Срећна Нова 2023 година

Др Мирослав Јонев стоматолог

Тодора Дукина 72, Београд, Вождовац, моб. 065-680-56-76 – ЈАВИТЕ СЕ

Мета

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЉЕ НА РАДУ

Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду

Претрага

Архиве

На друштвеним мрежама

Подели

Најчитаније објаве

  • Упис (1,221)
  • МОЈА СУВА ГРАДЊА (868)
  • Књиге (827)
  • УПИС 2022 – СУВА ГРАДЊА – Грађевинска школа Београд – мајстор (3 степен), извођач радова/техничар (4 степен), пословођа (5 степен), предузетник (745)
  • Монтер суве градње (724)

СРБ азбука – SRB latinica

СРБ  |  SRB

Претрага

Најновије објаве

  • Потребе радног места за образовни профил - монтер суве градње

  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА

  • Христос се роди!!!

  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!

  • Срећна Нова 2023 година

Претрага …

Подели ….

СРБИ(ЦА) – LATINI(CA)

Ћирилица  |  Latinica

Подели …

Претрага

Петар Ракас
© 2023 ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР | Powered by Superbs Personal Blog theme

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More

In case of sale of your personal information, you may opt out by using the link Do Not Sell My Personal Information

Accept Decline Cookie Settings
I consent to the use of following cookies:
Cookie Declaration About Cookies
Necessary (0) Marketing (0) Analytics (0) Preferences (0) Unclassified (0)
Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.
We do not use cookies of this type.
Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third party advertisers.
We do not use cookies of this type.
Analytics cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.
We do not use cookies of this type.
Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.
We do not use cookies of this type.
Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.
We do not use cookies of this type.
Cookies are small text files that can be used by websites to make a user's experience more efficient. The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies we need your permission. This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages.
Cookie Settings

Do you really wish to opt-out?

Scroll Up