Skip to content

ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР

наставник технологије рада и праксе за ученике образовног профила монтер суве градње | лиценца наставник практичне наставе грађевинске струке | професор суве градње | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | лиценца за практично обављање послова безбедности и здравља на раду | Грађевинска школа Београд, улица Хајдук Станкова 2, 11050 Београд-Звездара | petarrakas@gradjevinska.edu.rs | 064-172-53-73

Menu
  • ПОЧЕТАК
  • Блог
  • О мени
  • Упис
  • Монтер суве градње
  • Извођење радова | Архитектура
  • Безбедност и здравље на раду
  • Промо
  • Предавања и обуке
  • Књиге
  • Тестови
  • Медији
  • Инфо
  • Контакт
  • Политика приватности
  • ENGLISH
  • Уплате / PayPal
Menu

30 – ЗАШТИТА НА РАДУ ПРИ ИЗВОЂЕЊУ ГРАЂЕВИНСКИХ РАДОВА – ПОДСЕТНИК – II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ – 29. Уређај за монтажу готових бетонских носача

Posted on 15. August 2022.29. October 2022. by rakasrs-admin

Преузето са www.pravno-informacioni-sistem.rs

Редакцијски пречишћен текст

На основу члана 22а. Закона о заштити на раду (“Службени гласник РС”, бр. 42/91, 53/93, 67/93 и 48/94),

Министар за рад, борачка и социјална питања доноси

 

ПРАВИЛНИК о заштити на раду при извођењу грађевинских радова 

“Службени гласник РС”, бр. 53 од 27. новембра 1997, 14 од 20. фебруара 2009- др. уредба; II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ; 29. Уређај за монтажу готових бетонских носача

 

29. Уређај за монтажу готових бетонских носача

 

Члан 161.

Уређај за постављање готових бетонских, најчешће преднапрегнутих носача на објекат – „лансирна решетка” (у даљем тексту: уређај), обавља подизање носача са места израде или депоније, врши подужни и попречни превоз и пренос носача и поставља их у пројектовани положај.

Место израде или плац за смештај (депонија) готових бетонских носача поставља се најчешће у продужетку подужне осовине објекта, непосредно иза крајњег стуба.

На месту израде или на депонији готових бетонских носача израђују се стабилни ослонци за уређај, поставља се прописан прилаз на уређај и обезбеђује се несметано кретање и рад уређаја.

 

На делове објекта (зидови, стубови, греде и сл.) и помоћне конструкције (јармови) на које ће се поставити ослонци уређаја, као и на местима на која се спушта носач, поставља се прописан приступ и израђује се радна платформа довољне површине тако да радници могу да одступе при приближавању уређаја или носача, али и да могу несметано да обаве рад.

У току рада уређаја радницима који не учествују у раду уређаја забрањен је приступ на уређај, затим пролаз испод или изнад уређаја, задржавање у непосредној близини уређаја као и приступ испод, изнад и у близини делова објекта или помоћних конструкција на које су постављени ослонци уређаја.

Уређај не сме да се поставља, користи и демонтира ако у „опасној зони” чија величина и обим зависе од висине објекта и месних услова, није омогућено безбедно одвијање јавног и градилишног саобраћаја.

 

За време кретања уређаја пењање на уређај и силажење са уређаја, забрањено је.

Кретање радника по горњем појасу решеткастог носача уређаја, ако није обезбеђена прописана радна платформа, забрањено је.

У висини спрега доњег појаса решеткастог носача, по ширини обе спољне стране, дуж конструкције уређаја мора да буде постављен лимени решеткасти под.

Кад се уређај не користи, на прилаз уређају постављају се знаци забране приступа и механичке препреке, а електро-разводни орман и управљачке команде морају да буду искључени из енергетског напајања и орман закључан.

 

Члан 162.

За електрични погон уређаја обезбеђује се на градилишту резервни генератор, који се може укључити одмах по прекиду напајања из основне мреже.

Електрични разводни орман и управљачке команде за витла смештају се у простор доњег појаса решеткастог носача, у близини витла.

Уређај треба да има обезбеђену електричну звучну сигналну справу довољне чујности да руковалац уређаја може да најави градилишту покретање уређаја или терета.

 

Електрична инсталација има заштитно уземљење металних делова уређаја, као и металних делова ослонаца уређаја на сваком делу објекта или помоћне конструкције на које су постављени.

Пулт за управљање кретањем уређаја и носача има показиваче брзине кретања.

На траси кретања уређаја поставља се показивач појаве и мерач брзине ветра.

Прихват носача за подизање врши се помоћним прибором (осовине, рамови, пантљике, челична ужад, жабице, куке и сл.), којим се носач прихвата искључиво на местима и на начин одређен техничком документацијом.

 

Помоћни прибор има доказ о потребној носивости и атест о исправности употребљеног материјала.

Помоћни прибор има уграђене елементе (ушке, куке и сл.) за везивање на дизалицу или витло уређаја којим се поставља на носач пре дизања и уклања по завршеном постављању носача.

Кретање уређаја преко ослонца постављених на објекту или помоћним конструкцијама усмерава се навођењем „санки” уређаја које помоћу ручног помагала врше радници обучени за ове послове.

Уређај не сме да буде покренут док носач не буде подигнут на висину и у положај одређен техничком документацијом.

 

Сигурносно везивање (анкерисање) уређаја за везне елементе на објекту или помоћној конструкцији изводи се само када уређај мирује.

У току кретања уређаја и кретања носача по уређају, као и за време подизања и спуштања носача радници учесници у раду уређаја дужни су да прате понашање носећег и вучног прибора, као и понашање носеће конструкције уређаја и њених ослонаца и у случају настанка промена да одмах обавесте руководиоца процеса рада са уређајем, који одлучује о даљем раду.

Носач постављен на своје место, пре него што се ослободи од носећег прибора уређаја, обезбеђује се од померања и превртања према детаљу из техничке документације.

Кад се уређај врати на плац по следећи носач, пре поновне операције подизања носача, руководилац процеса рада са уређајем детаљно прегледа уређај и у случају појаве промена или деформација не наставља рад са уређајем, већ обавештава свог руководиоца.

 

Руководилац процеса рада са уређајем је радник са искуством на овим пословима и пословима организовања и руковођења радним операцијама, одговоран за извршење рада са уређајем у складу са документацијом о уређају, прописима о заштити на раду, техничким прописима и југословенским стандардима са искључивим правом давања наредби и упутстава руковаоцу уређаја и осталим учесницима у раду уређаја, које гласно издаје помоћу електричног ручног мегафона.

 

Члан 163.

Уређај за подизање, пренос и постављање готових носача на објекат је дизалица која преноси терет у висећем положају и спада у оруђа за рад која је предузеће дужно да, осим одржавања у исправном стању путем редовних прегледа, подвргава и периодичним прегледима и испитивањима, сходно прописима о заштити на раду.

Услов за почетак рада при првој употреби или на новом месту употребе је да је прибављена јавна исправа о исправности уређаја и примењеним мерама заштите на раду, сходно прописима о заштити на раду.

Уређај се не сме користити ако није обезбеђена техничка документација, израђена и контролисана према прописима о контроли техничке документације, којом је доказана за услове градилишта на коме ће радити уређај, стабилност уређаја и његових ослонаца, као и стабилност делова објекта на које ће бити постављени ослонци уређаја и објекта у целини при преносу, превозу и довођењу носача у пројектовани положај.

Корисник уређаја обезбеђује пројекат извођења израђен у складу са техничким прописима, југословенским стандардима и упутством произвођача уређаја у коме је описан и технички приказан (цртежи, скице, шеме и сл.) технолошки процес са свим радним операцијама које ће на том градилишту обављати уређај и које ће се обављати у вези са радом уређаја, као што су монтажа и демонтажа уређаја и опреме, постављање и скидање ослонаца уређаја, монтажа и демонтажа помоћних конструкција и сл.

 

Пројекат извођења треба да утврди, уколико нису прописима или техничком документацијом прописани, нормативе за коришћење уређаја, као што су правац и максимална брзина ветра при којима је дозвољен рад уређаја, максималне дозвољене брзине кретања празног и оптерећеног уређаја, нагиб трасе кретања уређаја, услови за попречно померање, максималне дозвољене брзине при кретању, подизању и спуштању носача, најнижа и највиша температура ваздуха при којима се може радити са уређајем и други технички нормативи који су значајни за безбедно коришћење уређаја.

Пројекат извођења садржи детаље анкера и ослонаца за носећу конструкцију уређаја, места и начин прихвата и положај носача при дизању, преносу и спуштању носача, детаље и потребну носивост помоћног прибора за прихват носача, детаље и прорачун стабилности помоћних конструкција, радних платформи и прилаза, затим шеме развода електричне инсталације са заштитним уземљењима, као и приказ механичко – кинематичког система за манипулацију са теретом и за кретање уређаја.

Пројекат извођења има други део који се састоји од описа и техничког приказа мера при извођењу радних операција са уређајем и у вези са њим, које се морају спровести у складу са прописима заштите на раду, техничким прописима и југословенским стандардима који обрађују област заштите на раду, ради безбедног рада радника учесника у раду уређаја, осталих радника и околине.

Пројекат извођења треба да буде оверен печатом предузећа и потписан од одговорних радника предузећа одређених решењем директора.

 

Пре почетка рада, корисник уређаја образује комисију састављену од стручних радника за преглед документације и извршених припрема за рад уређаја.

Задатак комисије је да утврди да ли постоји сва прописана документација, да ли је урађена у складу са прописима о изради и контроли техничке документације и да ли су припреме изведене у складу са документацијом и упутством произвођача уређаја, као и да утврди исправност изведеног стања уређаја са опремом, ослонаца уређаја, помоћних конструкција, делова објекта на које су постављени ослонци уређаја и других носећих елемената и да утврди да ли су спроведене мере заштите на раду радника који учествују у раду уређаја, осталих радника и околине.

Рад са уређајем може да отпочне кад комисија за преглед документације и извршених припрема изда писану сагласност за почетак рада.

Post Views: 294

Related

Петар Ракас – Блогер

професор суве градње | наставник технологије рада и праксе – Грађевинска школа Београд | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | саветник за безбедност и здравље на раду

Категорије

  • Аналитика
  • Безбедност и здравље на раду | Подсетник
  • Заштита на раду | Подсетник
  • Заштита од пожара | Подсетник
  • Извођач радова | сува градња | архитектура
  • Књига | Безбедност и здравље на раду – Градилишта
  • Књига за монтере суве градње | гипс ентеријери
  • Процена ризика
  • Упис | Грађевинска школа Београд
  • Коментари
  • Обавештења
  • Подсетник
  • Прва помоћ
  • Свети Сава

Величина фонта

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Ознаке

Заштита, безбедност и здравље Манастир Тумане ауторске фотографије безбедност и здравље на раду грађевински радови живот и здравље заштита на раду - градилишта монтер суве градње прва помоћ процена ризика

Српска азбука | Latinički alfabet

СРБ  |  SRB

Translate

А Б В Г Д … – A Be Ce Č Ć D …

СРПСКА АЗБУКА  |  LATINIČKA ABECEDA

У нашој школи од 2003

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе за ученике образовног профила монтер суве градње - Грађевинска школа Београд - ЈАВИТЕ СЕ - из Србије 064-172-53-73 | из иностранства Viber / WhatsApp +381-64-172-53-73

Партнер наше школе од 2003 Кнауф Србија

Knauf GIPS - Кнауф системи суве градње - плафонски, зидни и подни системи од гипсаних плоча, потконструкције и изолације.

20 ГОДИНА СУВЕ ГРАДЊЕ – НАШ ПОСАО – НАША ШКОЛА

Петар Ракас, професор суве градње, наставник технологије рада и праксе | грађевински инжењер 7.1 | саветник за безбедност и здравље на раду

Пракса у школској радионици

Монтери суве градње - пракса у школској радионици - Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе

Пракса на градилишту

Петар Ракас, грађевински инжењер 7.1 извођач радова / наставник праксе - са мајсторима и ученицима

I место у ЕВРОПИ

2008 године - Прво место за екипу СУВА ГРАДЊА СРБИЈА на Међународном такмичењу младих монтера суве градње старости до 21 године живота, који су завршили школу суве градње - Петар Ракас, наставник праксе у средини, лево такмичар Александар Гајић, десно такмичар Борис Станковић, са представницима Грађевинске школе Београд (лево Бошко Ускоковић наставник, десно Момир Андесилић директор) и други ред с лева на десно представници КНАУФ СРБИЈА Срђан Гочић, Небојша Станковић и Горан Стојиљковић. Овим успехом Грађевинска школа у Београду промовисана је и као Београдска школа сува градње на најбољи могући начин.

Награда Кнауф Академије за суву градњу 2017

С лева на десно архитекта Ђузепе Манара (Manara & Partners, Roma, Italy), Петар Ракас, професор суве градње и праксе; Татјана Ђорђевић (менаџер јединице за управљање пројектима Министарства здравља Републике Србије), и Горан Стојиљковић, технички руководилац Кнауф сува градња.

Србија Вицешампион Европе

Тим СУВА ГРАДЊА СРБИЈА је ВИЦЕШАМПИОН ЕВРОПЕ од 2019 године. На фотографији сви такмичари у Салцбургу у Аустрији.

Од 2019 вицешампиони Европе – ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА

Актуелни вицешампиони Европе од 2019 - Knauf Junior Trophy Austria 2019 - Meђународно такмичењу у сувој градњи младих мајстора Европе до 21 године живота - СРБИЈА II MЕСТО. ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА: Никола Станковић и Лазар Тришић - такмичари, Петар Ракас, професор суве градње, Небојша Станковић инструктор - Knauf Srbija

Петар Ракас

Петар Ракас, саветник за БЗР
Национално признање из области безбедности и здравља на раду - Плакета "28. април" 2021

Национално признање из области безбедности и здравља на раду – Плакета “28. април” 2021

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе, саветник за безбедност и здравље на раду

Национално признање | Петар Ракас

Добитници националних признања из области безбедности и здравља на раду за 2021 годину, одржано 28 априла 2022 године у Београду. Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду (задњи ред трећи с леве стране)

Скорашњи чланци

  • Потребе радног места за образовни профил – монтер суве градње
  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА
  • Христос се роди!!!
  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!
  • Срећна Нова 2023 година

Др Мирослав Јонев стоматолог

Тодора Дукина 72, Београд, Вождовац, моб. 065-680-56-76 – ЈАВИТЕ СЕ

Мета

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЉЕ НА РАДУ

Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду

Претрага

Архиве

На друштвеним мрежама

Подели

Најчитаније објаве

  • Упис (1,221)
  • МОЈА СУВА ГРАДЊА (869)
  • Књиге (828)
  • УПИС 2022 – СУВА ГРАДЊА – Грађевинска школа Београд – мајстор (3 степен), извођач радова/техничар (4 степен), пословођа (5 степен), предузетник (745)
  • Монтер суве градње (724)

СРБ азбука – SRB latinica

СРБ  |  SRB

Претрага

Најновије објаве

  • Потребе радног места за образовни профил - монтер суве градње

  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА

  • Христос се роди!!!

  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!

  • Срећна Нова 2023 година

Претрага …

Подели ….

СРБИ(ЦА) – LATINI(CA)

Ћирилица  |  Latinica

Подели …

Претрага

Петар Ракас
© 2023 ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР | Powered by Superbs Personal Blog theme

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More

In case of sale of your personal information, you may opt out by using the link Do Not Sell My Personal Information

Accept Decline Cookie Settings
I consent to the use of following cookies:
Cookie Declaration About Cookies
Necessary (0) Marketing (0) Analytics (0) Preferences (0) Unclassified (0)
Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.
We do not use cookies of this type.
Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third party advertisers.
We do not use cookies of this type.
Analytics cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.
We do not use cookies of this type.
Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.
We do not use cookies of this type.
Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.
We do not use cookies of this type.
Cookies are small text files that can be used by websites to make a user's experience more efficient. The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies we need your permission. This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages.
Cookie Settings

Do you really wish to opt-out?

Scroll Up