Skip to content

ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР

наставник технологије рада и праксе за ученике образовног профила монтер суве градње | лиценца наставник практичне наставе грађевинске струке | професор суве градње | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | лиценца за практично обављање послова безбедности и здравља на раду | Грађевинска школа Београд, улица Хајдук Станкова 2, 11050 Београд-Звездара | petarrakas@gradjevinska.edu.rs | 064-172-53-73

Menu
  • ПОЧЕТАК
  • Блог
  • О мени
  • Упис
  • Монтер суве градње
  • Извођење радова | Архитектура
  • Безбедност и здравље на раду
  • Промо
  • Предавања и обуке
  • Књиге
  • Тестови
  • Медији
  • Инфо
  • Контакт
  • Политика приватности
  • ENGLISH
  • Уплате / PayPal
Menu

32 – ЗАШТИТА НА РАДУ ПРИ ИЗВОЂЕЊУ ГРАЂЕВИНСКИХ РАДОВА – ПОДСЕТНИК – II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ – 31. Тунелски радови

Posted on 15. August 2022.29. October 2022. by rakasrs-admin

ПРАВИЛНИК о заштити на раду при извођењу грађевинских радова “Службени гласник РС”, бр. 53 од 27. новембра 1997, 14 од 20. фебруара 2009- др. уредба; II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ; 31. Тунелски радови

 

31. Тунелски радови

 

Члан 167.

Тунелским радовима, у смислу овог правилника, сматрају се радови у подземном засведеном простору, као што су радови у тунелима, колекторима, доводним и одводним цевима у хидротехничким објектима, ревизионим или ињекционим галеријама и други подземни радови.

Тунелски радови изводе се на основу пројекта о грађењу тунела, који обезбеђује извођач.

Мере заштите на раду спроводе се у складу са техничким и прописима о заштити на раду, при грађењу тунела, прописима о техничким мерама и заштити на раду при рударским подземним радовима, пројектом о грађењу тунела и овим правилником.

Пројекат о грађењу тунела, поред осталог мора, да садржи:

1) опис редоследа радова и радних операција у свакој фази рада;

2) опис организације извођења радова;

3) технички опис фаза грађења и технички опис радних операција;

4) опис и приказ мера заштите на раду приликом извођења радова.

 

Члан 168.

Дрвена грађа која се употребљава у тунелима за заштиту од обрушавања (подграда са оплатом) мора да буде од здравог дрвета, без механичких оштећења.

За подграду се, по правилу, употребљава обло или тесано дрво четинара.

Димензије и распоред елеманта подграде са оплатом, редослед постављања, начин међусобног повезивања и други детаљи неопходни за извођење подграде и оплате треба да буду приказани у пројекту о грађењу тунела.

Чист отвор пролаза за раднике не сме да буде мањи од 160 цм за висину и 60 цм за ширину.

 

Члан 169.

Типски челични монтажни носачи (ременате) заштитних конструкција од обрушавања, постављају се на међусобним растојањима у зависности од врсте земљаног материјала у коме се гради тунел, могућег брдског притиска и врсте оплате и начина њеног постављања.

Пројекат о грађењу тунела мора јасно да пропише растојања, конструкцију ремената, међусобне везе, врсту и начин постављања оплате за земљане материјале на које се наиђе при избијању тунела.

Детаљ постављања заштите од обрушавања са мерама заштите на раду на делу од ивице завршене подграде или завршене тунелске цеви до чела ископа (незаштићена зона), мора да буде посебно разрађен у пројекту о грађењу тунела.

 

Члан 170.

Заштита од обрушавања у тунелу мора да се поставља упоредо са ископом.

Незаштићена зона може да се оставља само у стенама које су компактне и немају лабилне комаде подложне паду.

Пре него што радници започну радове у зони у којој није постављена заштита од обрушавања, мора да се изврши провера откопаних површина, ради утврђивања и евентуалног уклањања лабилних комада на начин и са помагалима како је предвиђено у пројекту грађења тунела.

Радници који проверавају да ли на откопаној површини има лабилних комада, приликом испитивања стоје у безбедној зони која је претходно проверена, а проверу врше помоћу штапова довољне дужине која им омогућује да су на сигурном одстојању од дела који се испитује.

 

Члан 171.

Кад се копање тунела врши ископном машином, дужина незаштићене зоне од обрушавања не сме прелазити дужину крака машине.

 

Члан 172.

За употребу експлозива у тунелима израђује се посебан пројекат о мерама заштите на раду.

Пројекат о мерама заштите на раду при употреби експлозива израђује се у складу са прописима о руковању експлозивним средствима и минирању у рударству и на основу одредаба овог правилника.

Употреба експлозива дозвољена је кад се спроведу мере заштите на раду утврђене пројектом.

За време непогоде радови на минирању са електричним паљењем морају да се обуставе.

 

Члан 173.

Електрична инсталација у тунелу изводи се са кабловима чија је изолација ојачана због заштите од механичких оштећења.

Електрични водови дуж тунелске цеви, која се користи за смештај водова, подижу се од подлоге по којој се крећу радници на висину најмање:

1) 2,50 м на делу у коме радови нису довршени;

2) 3,50 м на делу у коме су радови довршени.

Електрични водови у тунелској цеви у којој се користи електрична или друга вуча, постављају се дуж тунела на висину одређену пројектом о грађењу тунела, у зависности од врсте вуче, нивелете, габарита кола и других саобраћајно-манипулативних елемената, тако да не дође до механичког додира при евентуалном искакању композиције и скретању возила.

У подручју чела ископа, на удаљености најмање 15,00 м од чела, ако пројектом о грађењу тунела није друкчије предвиђено и у зони других места рада, морају да се предузму посебне мере против удара електричне струје, као што су снижење напона, галванско раздвајање и друге мере у складу са прописима о заштити на раду од опасног дејства електричне струје.

 

Члан 174.

Кад се у тунелу појављује вода, електрична инсталација израђује се у степену механичке заштите (од прскајуће воде, од млаза воде, потопљен у води и сл.), утврђеним пројектом о грађењу тунела.

 

Члан 175.

Осветљеност пролаза и места рада у тунелу утврђује се и изводи у складу са пројектом о грађењу тунела.

Расветна тела у тунелу прикључују се на електричну мрежу са сопственим извором енергије, како би у случају нестанка електричне енергије у спољној мрежи, била обезбеђена осветљеност комуникационог простора.

Употреба карбитских лампи за осветљавање тунела, забрањена је.

 

Члан 176.

Ако постоје могућности појаве, у смислу прописа којима се уређује заштита на раду, опасних материја у тунелу се врше сталне провере састава ваздуха.

Састав ваздуха у тунелу мора у свему одговарати југословенским стандардима и другим прописима о допуштеној максималној концентрацији опасних материја у атмосфери радних просторија.

Рокове, обим, садржину и начин испитивања састава ваздуха утврђује предузеће које изводи радове и одређује раднике одговорне за обављање провере, као и раднике одговорне за предузимање посебних мера заштите на раду у случају присуства опасних материја.

Извођење радова на изградњи тунела из става 1. овог члана забрањено је, док се на градилишту не спроведу мере из става 3. овог члана.

 

Члан 177.

Чело ископа и друга радна места у тунелу проветравају се вештачком вентилацијом ако при раду у тунелу настају гасови, прашина, кварцни песак и друге материје штетне по здравље радника, а у количинама изнад максимално дозвољених концентрација према прописима о заштити на раду и југословенским стандардима.

Количине штетних материја на радним местима утврђују се мерењима и доводе се на величине испод граница максимално дозвољених концентрација.

Вентилациона инсталација поставља се према пројекту о грађењу тунела, тако да вентилационе цеви не ометају извођење радова у тунелу, нити да буду изложене механичким оштећењима.

Вентилациона инсталација редовно се прегледа и одржава у исправном стању.

 

Члан 178.

Подземна вода која притиче у тунел мора да се одводи из тунела тако да места рада, стазе за кретање радника, колосек или коловоз не смеју да буду под водом.

Хоризонтални и пролази са малим падом одводњавају се јарковима или каналима, по потреби пумпама, који својим положајем и дубином не смеју да угрозе безбедност радника при кретању.

Пролази већих подужних нагиба одводњавају се цевима.

Јаркови, канали са пумпним местима и цеви за одводњавање морају се редовно чистити и одржавати у исправном стању.

Одводњавање тунела спроводи се тако да не подрива ослонце заштитне конструкције, не подлокава зидове тунела или облогу тунела, не испира стене у поткопу и не оштећује уређаје и помоћне саобраћајнице.

 

Члан 179.

Подземну воду која притиче у јаму не треба затварати на месту продора, већ је каптирати и цевима или каналима одвести из тунела.

Затварање места продора воде може се извести само кад је изграђен пројекат који треба да обухвати све мере које морају да се предузму да заптивање продора не проузрокује опасне или штетне последице по раднике у тунелу.

 

Члан 180.

Превоз ископаног материјала обавља се не препуњавајући вагонете или возила.

Средствима намењеним за превоз материјала не смеју се превозити радници.

Ускакање и искакање у и из средстава превоза, док су у покрету, забрањено је.

Коловоз или колосек код моторног превоза материјала у тунелу, морају непрекидно да се прегледају и одржавају у исправном стању.

 

Члан 181.

Кад се превоз у тунелу обавља локомотивском вучом, забрањено је гурање, односно потискивање воза.

Потискивање воза локомотивом може се врштити само кад се вагонети размештају при маневрисању.

Изузетно, потискивање воза локомотивом може се дозволити на краћим растојањима, али тада од стране извођача радова морају да буду утврђени услови под којима се овај превоз обавља и спроведене мере за спречавање незгода.

Вагонети на које су натоварени дугачки предмети не смеју се копчати за локомотиву.

Пругама којима саобраћају локомотиве не сме се истовремено вршити превоз другим превозним средствима.

Крајеви композиције морају да буду осветљени црвеним светиљкама на оба горња рогља.

 

Члан 182.

Превоз у тунелу помоћу моторне вуче изводи се на основу пројекта о грађењу тунела који утврђује услове за обављање и одржавање превоза.

Поред осталог, пројекат мора да пропише брзину вожње, највеће дозвољено оптерећење, начин превоза радника, сигналне знаке, најмање дозвољено растојање габарита воза до елемената заштитне конструкције, највећи подужни пад или успон подлоге и друге експлоатационе нормативе значајне за сигурност превоза.

 

 

 

Post Views: 308

Related

Петар Ракас – Блогер

професор суве градње | наставник технологије рада и праксе – Грађевинска школа Београд | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | саветник за безбедност и здравље на раду

Категорије

  • Аналитика
  • Безбедност и здравље на раду | Подсетник
  • Заштита на раду | Подсетник
  • Заштита од пожара | Подсетник
  • Извођач радова | сува градња | архитектура
  • Књига | Безбедност и здравље на раду – Градилишта
  • Књига за монтере суве градње | гипс ентеријери
  • Процена ризика
  • Упис | Грађевинска школа Београд
  • Коментари
  • Обавештења
  • Подсетник
  • Прва помоћ
  • Свети Сава

Величина фонта

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Ознаке

Заштита, безбедност и здравље Манастир Тумане ауторске фотографије безбедност и здравље на раду грађевински радови живот и здравље заштита на раду - градилишта монтер суве градње прва помоћ процена ризика

Српска азбука | Latinički alfabet

СРБ  |  SRB

Translate

А Б В Г Д … – A Be Ce Č Ć D …

СРПСКА АЗБУКА  |  LATINIČKA ABECEDA

У нашој школи од 2003

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе за ученике образовног профила монтер суве градње - Грађевинска школа Београд - ЈАВИТЕ СЕ - из Србије 064-172-53-73 | из иностранства Viber / WhatsApp +381-64-172-53-73

Партнер наше школе од 2003 Кнауф Србија

Knauf GIPS - Кнауф системи суве градње - плафонски, зидни и подни системи од гипсаних плоча, потконструкције и изолације.

20 ГОДИНА СУВЕ ГРАДЊЕ – НАШ ПОСАО – НАША ШКОЛА

Петар Ракас, професор суве градње, наставник технологије рада и праксе | грађевински инжењер 7.1 | саветник за безбедност и здравље на раду

Пракса у школској радионици

Монтери суве градње - пракса у школској радионици - Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе

Пракса на градилишту

Петар Ракас, грађевински инжењер 7.1 извођач радова / наставник праксе - са мајсторима и ученицима

I место у ЕВРОПИ

2008 године - Прво место за екипу СУВА ГРАДЊА СРБИЈА на Међународном такмичењу младих монтера суве градње старости до 21 године живота, који су завршили школу суве градње - Петар Ракас, наставник праксе у средини, лево такмичар Александар Гајић, десно такмичар Борис Станковић, са представницима Грађевинске школе Београд (лево Бошко Ускоковић наставник, десно Момир Андесилић директор) и други ред с лева на десно представници КНАУФ СРБИЈА Срђан Гочић, Небојша Станковић и Горан Стојиљковић. Овим успехом Грађевинска школа у Београду промовисана је и као Београдска школа сува градње на најбољи могући начин.

Награда Кнауф Академије за суву градњу 2017

С лева на десно архитекта Ђузепе Манара (Manara & Partners, Roma, Italy), Петар Ракас, професор суве градње и праксе; Татјана Ђорђевић (менаџер јединице за управљање пројектима Министарства здравља Републике Србије), и Горан Стојиљковић, технички руководилац Кнауф сува градња.

Србија Вицешампион Европе

Тим СУВА ГРАДЊА СРБИЈА је ВИЦЕШАМПИОН ЕВРОПЕ од 2019 године. На фотографији сви такмичари у Салцбургу у Аустрији.

Од 2019 вицешампиони Европе – ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА

Актуелни вицешампиони Европе од 2019 - Knauf Junior Trophy Austria 2019 - Meђународно такмичењу у сувој градњи младих мајстора Европе до 21 године живота - СРБИЈА II MЕСТО. ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА: Никола Станковић и Лазар Тришић - такмичари, Петар Ракас, професор суве градње, Небојша Станковић инструктор - Knauf Srbija

Петар Ракас

Петар Ракас, саветник за БЗР
Национално признање из области безбедности и здравља на раду - Плакета "28. април" 2021

Национално признање из области безбедности и здравља на раду – Плакета “28. април” 2021

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе, саветник за безбедност и здравље на раду

Национално признање | Петар Ракас

Добитници националних признања из области безбедности и здравља на раду за 2021 годину, одржано 28 априла 2022 године у Београду. Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду (задњи ред трећи с леве стране)

Скорашњи чланци

  • Потребе радног места за образовни профил – монтер суве градње
  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА
  • Христос се роди!!!
  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!
  • Срећна Нова 2023 година

Др Мирослав Јонев стоматолог

Тодора Дукина 72, Београд, Вождовац, моб. 065-680-56-76 – ЈАВИТЕ СЕ

Мета

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЉЕ НА РАДУ

Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду

Претрага

Архиве

На друштвеним мрежама

Подели

Најчитаније објаве

  • Упис (1,221)
  • МОЈА СУВА ГРАДЊА (868)
  • Књиге (827)
  • УПИС 2022 – СУВА ГРАДЊА – Грађевинска школа Београд – мајстор (3 степен), извођач радова/техничар (4 степен), пословођа (5 степен), предузетник (745)
  • Монтер суве градње (724)

СРБ азбука – SRB latinica

СРБ  |  SRB

Претрага

Најновије објаве

  • Потребе радног места за образовни профил - монтер суве градње

  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА

  • Христос се роди!!!

  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!

  • Срећна Нова 2023 година

Претрага …

Подели ….

СРБИ(ЦА) – LATINI(CA)

Ћирилица  |  Latinica

Подели …

Претрага

Петар Ракас
© 2023 ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР | Powered by Superbs Personal Blog theme

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More

In case of sale of your personal information, you may opt out by using the link Do Not Sell My Personal Information

Accept Decline Cookie Settings
I consent to the use of following cookies:
Cookie Declaration About Cookies
Necessary (0) Marketing (0) Analytics (0) Preferences (0) Unclassified (0)
Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.
We do not use cookies of this type.
Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third party advertisers.
We do not use cookies of this type.
Analytics cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.
We do not use cookies of this type.
Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.
We do not use cookies of this type.
Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.
We do not use cookies of this type.
Cookies are small text files that can be used by websites to make a user's experience more efficient. The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies we need your permission. This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages.
Cookie Settings

Do you really wish to opt-out?

Scroll Up