Skip to content

PETAR RAKAS – BLOGER

nastavnik tehnologije rada i prakse za učenike obrazovnog profila monter suve gradnje | licenca nastavnik praktične nastave građevinske struke | profesor suve gradnje | građevinski inženjer (7.1) izvođač radova | licenca za praktično obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu | Građevinska škola Beograd, ulica Hajduk Stankova 2, 11050 Beograd-Zvezdara | petarrakas@gradjevinska.edu.rs | 064-172-53-73

Menu
  • POČETAK
  • Blog
  • O meni
  • Upis
  • Monter suve gradnje
  • Izvođenje radova | Arhitektura
  • Bezbednost i zdravlje na radu
  • Promo
  • Predavanja i obuke
  • Knjige
  • Testovi
  • Mediji
  • Info
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • ENGLISH
  • Uplate / PayPal
Menu

32 – ZAŠTITA NA RADU PRI IZVOĐENJU GRAĐEVINSKIH RADOVA – PODSETNIK – II. MERE I NORMATIVI ZAŠTITE NA RADU – 31. Tunelski radovi

Posted on 15. August 2022.29. October 2022. by rakasrs-admin

PRAVILNIK o zaštiti na radu pri izvođenju građevinskih radova “Službeni glasnik RS”, br. 53 od 27. novembra 1997, 14 od 20. februara 2009- dr. uredba; II. MERE I NORMATIVI ZAŠTITE NA RADU; 31. Tunelski radovi

 

31. Tunelski radovi

 

Član 167.

Tunelskim radovima, u smislu ovog pravilnika, smatraju se radovi u podzemnom zasvedenom prostoru, kao što su radovi u tunelima, kolektorima, dovodnim i odvodnim cevima u hidrotehničkim objektima, revizionim ili injekcionim galerijama i drugi podzemni radovi.

Tunelski radovi izvode se na osnovu projekta o građenju tunela, koji obezbeđuje izvođač.

Mere zaštite na radu sprovode se u skladu sa tehničkim i propisima o zaštiti na radu, pri građenju tunela, propisima o tehničkim merama i zaštiti na radu pri rudarskim podzemnim radovima, projektom o građenju tunela i ovim pravilnikom.

Projekat o građenju tunela, pored ostalog mora, da sadrži:

1) opis redosleda radova i radnih operacija u svakoj fazi rada;

2) opis organizacije izvođenja radova;

3) tehnički opis faza građenja i tehnički opis radnih operacija;

4) opis i prikaz mera zaštite na radu prilikom izvođenja radova.

 

Član 168.

Drvena građa koja se upotrebljava u tunelima za zaštitu od obrušavanja (podgrada sa oplatom) mora da bude od zdravog drveta, bez mehaničkih oštećenja.

Za podgradu se, po pravilu, upotrebljava oblo ili tesano drvo četinara.

Dimenzije i raspored elemanta podgrade sa oplatom, redosled postavljanja, način međusobnog povezivanja i drugi detalji neophodni za izvođenje podgrade i oplate treba da budu prikazani u projektu o građenju tunela.

Čist otvor prolaza za radnike ne sme da bude manji od 160 cm za visinu i 60 cm za širinu.

 

Član 169.

Tipski čelični montažni nosači (remenate) zaštitnih konstrukcija od obrušavanja, postavljaju se na međusobnim rastojanjima u zavisnosti od vrste zemljanog materijala u kome se gradi tunel, mogućeg brdskog pritiska i vrste oplate i načina njenog postavljanja.

Projekat o građenju tunela mora jasno da propiše rastojanja, konstrukciju remenata, međusobne veze, vrstu i način postavljanja oplate za zemljane materijale na koje se naiđe pri izbijanju tunela.

Detalj postavljanja zaštite od obrušavanja sa merama zaštite na radu na delu od ivice završene podgrade ili završene tunelske cevi do čela iskopa (nezaštićena zona), mora da bude posebno razrađen u projektu o građenju tunela.

 

Član 170.

Zaštita od obrušavanja u tunelu mora da se postavlja uporedo sa iskopom.

Nezaštićena zona može da se ostavlja samo u stenama koje su kompaktne i nemaju labilne komade podložne padu.

Pre nego što radnici započnu radove u zoni u kojoj nije postavljena zaštita od obrušavanja, mora da se izvrši provera otkopanih površina, radi utvrđivanja i eventualnog uklanjanja labilnih komada na način i sa pomagalima kako je predviđeno u projektu građenja tunela.

Radnici koji proveravaju da li na otkopanoj površini ima labilnih komada, prilikom ispitivanja stoje u bezbednoj zoni koja je prethodno proverena, a proveru vrše pomoću štapova dovoljne dužine koja im omogućuje da su na sigurnom odstojanju od dela koji se ispituje.

 

Član 171.

Kad se kopanje tunela vrši iskopnom mašinom, dužina nezaštićene zone od obrušavanja ne sme prelaziti dužinu kraka mašine.

 

Član 172.

Za upotrebu eksploziva u tunelima izrađuje se poseban projekat o merama zaštite na radu.

Projekat o merama zaštite na radu pri upotrebi eksploziva izrađuje se u skladu sa propisima o rukovanju eksplozivnim sredstvima i miniranju u rudarstvu i na osnovu odredaba ovog pravilnika.

Upotreba eksploziva dozvoljena je kad se sprovedu mere zaštite na radu utvrđene projektom.

Za vreme nepogode radovi na miniranju sa električnim paljenjem moraju da se obustave.

 

Član 173.

Električna instalacija u tunelu izvodi se sa kablovima čija je izolacija ojačana zbog zaštite od mehaničkih oštećenja.

Električni vodovi duž tunelske cevi, koja se koristi za smeštaj vodova, podižu se od podloge po kojoj se kreću radnici na visinu najmanje:

1) 2,50 m na delu u kome radovi nisu dovršeni;

2) 3,50 m na delu u kome su radovi dovršeni.

Električni vodovi u tunelskoj cevi u kojoj se koristi električna ili druga vuča, postavljaju se duž tunela na visinu određenu projektom o građenju tunela, u zavisnosti od vrste vuče, nivelete, gabarita kola i drugih saobraćajno-manipulativnih elemenata, tako da ne dođe do mehaničkog dodira pri eventualnom iskakanju kompozicije i skretanju vozila.

U području čela iskopa, na udaljenosti najmanje 15,00 m od čela, ako projektom o građenju tunela nije drukčije predviđeno i u zoni drugih mesta rada, moraju da se preduzmu posebne mere protiv udara električne struje, kao što su sniženje napona, galvansko razdvajanje i druge mere u skladu sa propisima o zaštiti na radu od opasnog dejstva električne struje.

 

Član 174.

Kad se u tunelu pojavljuje voda, električna instalacija izrađuje se u stepenu mehaničke zaštite (od prskajuće vode, od mlaza vode, potopljen u vodi i sl.), utvrđenim projektom o građenju tunela.

 

Član 175.

Osvetljenost prolaza i mesta rada u tunelu utvrđuje se i izvodi u skladu sa projektom o građenju tunela.

Rasvetna tela u tunelu priključuju se na električnu mrežu sa sopstvenim izvorom energije, kako bi u slučaju nestanka električne energije u spoljnoj mreži, bila obezbeđena osvetljenost komunikacionog prostora.

Upotreba karbitskih lampi za osvetljavanje tunela, zabranjena je.

 

Član 176.

Ako postoje mogućnosti pojave, u smislu propisa kojima se uređuje zaštita na radu, opasnih materija u tunelu se vrše stalne provere sastava vazduha.

Sastav vazduha u tunelu mora u svemu odgovarati jugoslovenskim standardima i drugim propisima o dopuštenoj maksimalnoj koncentraciji opasnih materija u atmosferi radnih prostorija.

Rokove, obim, sadržinu i način ispitivanja sastava vazduha utvrđuje preduzeće koje izvodi radove i određuje radnike odgovorne za obavljanje provere, kao i radnike odgovorne za preduzimanje posebnih mera zaštite na radu u slučaju prisustva opasnih materija.

Izvođenje radova na izgradnji tunela iz stava 1. ovog člana zabranjeno je, dok se na gradilištu ne sprovedu mere iz stava 3. ovog člana.

 

Član 177.

Čelo iskopa i druga radna mesta u tunelu provetravaju se veštačkom ventilacijom ako pri radu u tunelu nastaju gasovi, prašina, kvarcni pesak i druge materije štetne po zdravlje radnika, a u količinama iznad maksimalno dozvoljenih koncentracija prema propisima o zaštiti na radu i jugoslovenskim standardima.

Količine štetnih materija na radnim mestima utvrđuju se merenjima i dovode se na veličine ispod granica maksimalno dozvoljenih koncentracija.

Ventilaciona instalacija postavlja se prema projektu o građenju tunela, tako da ventilacione cevi ne ometaju izvođenje radova u tunelu, niti da budu izložene mehaničkim oštećenjima.

Ventilaciona instalacija redovno se pregleda i održava u ispravnom stanju.

 

Član 178.

Podzemna voda koja pritiče u tunel mora da se odvodi iz tunela tako da mesta rada, staze za kretanje radnika, kolosek ili kolovoz ne smeju da budu pod vodom.

Horizontalni i prolazi sa malim padom odvodnjavaju se jarkovima ili kanalima, po potrebi pumpama, koji svojim položajem i dubinom ne smeju da ugroze bezbednost radnika pri kretanju.

Prolazi većih podužnih nagiba odvodnjavaju se cevima.

Jarkovi, kanali sa pumpnim mestima i cevi za odvodnjavanje moraju se redovno čistiti i održavati u ispravnom stanju.

Odvodnjavanje tunela sprovodi se tako da ne podriva oslonce zaštitne konstrukcije, ne podlokava zidove tunela ili oblogu tunela, ne ispira stene u potkopu i ne oštećuje uređaje i pomoćne saobraćajnice.

 

Član 179.

Podzemnu vodu koja pritiče u jamu ne treba zatvarati na mestu prodora, već je kaptirati i cevima ili kanalima odvesti iz tunela.

Zatvaranje mesta prodora vode može se izvesti samo kad je izgrađen projekat koji treba da obuhvati sve mere koje moraju da se preduzmu da zaptivanje prodora ne prouzrokuje opasne ili štetne posledice po radnike u tunelu.

 

Član 180.

Prevoz iskopanog materijala obavlja se ne prepunjavajući vagonete ili vozila.

Sredstvima namenjenim za prevoz materijala ne smeju se prevoziti radnici.

Uskakanje i iskakanje u i iz sredstava prevoza, dok su u pokretu, zabranjeno je.

Kolovoz ili kolosek kod motornog prevoza materijala u tunelu, moraju neprekidno da se pregledaju i održavaju u ispravnom stanju.

 

Član 181.

Kad se prevoz u tunelu obavlja lokomotivskom vučom, zabranjeno je guranje, odnosno potiskivanje voza.

Potiskivanje voza lokomotivom može se vrštiti samo kad se vagoneti razmeštaju pri manevrisanju.

Izuzetno, potiskivanje voza lokomotivom može se dozvoliti na kraćim rastojanjima, ali tada od strane izvođača radova moraju da budu utvrđeni uslovi pod kojima se ovaj prevoz obavlja i sprovedene mere za sprečavanje nezgoda.

Vagoneti na koje su natovareni dugački predmeti ne smeju se kopčati za lokomotivu.

Prugama kojima saobraćaju lokomotive ne sme se istovremeno vršiti prevoz drugim prevoznim sredstvima.

Krajevi kompozicije moraju da budu osvetljeni crvenim svetiljkama na oba gornja roglja.

 

Član 182.

Prevoz u tunelu pomoću motorne vuče izvodi se na osnovu projekta o građenju tunela koji utvrđuje uslove za obavljanje i održavanje prevoza.

Pored ostalog, projekat mora da propiše brzinu vožnje, najveće dozvoljeno opterećenje, način prevoza radnika, signalne znake, najmanje dozvoljeno rastojanje gabarita voza do elemenata zaštitne konstrukcije, najveći podužni pad ili uspon podloge i druge eksploatacione normative značajne za sigurnost prevoza.

 

 

 

Post Views:309

Related

Petar Rakas – Bloger

profesor suve gradnje | nastavnik tehnologije rada i prakse – Građevinska škola Beograd | građevinski inženjer (7.1) izvođač radova | savetnik za bezbednost i zdravlje na radu

Kategorije

  • Analitika
  • Bezbednost i zdravlje na radu | Podsetnik
  • Zaštita na radu | Podsetnik
  • Zaštita od požara | Podsetnik
  • Izvođač radova | suva gradnja | arhitektura
  • Knjiga | Bezbednost i zdravlje na radu – Gradilišta
  • Knjiga za montere suve gradnje | gips enterijeri
  • Procena rizika
  • Upis | Građevinska škola Beograd
  • Komentari
  • Obaveštenja
  • Podsetnik
  • Prva pomoć
  • Sveti Sava

Veličina fonta

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Oznake

Zaštita, bezbednost i zdravlje Manastir Tumane autorske fotografije bezbednost i zdravlje na radu građevinski radovi život i zdravlje zaštita na radu - gradilišta monter suve gradnje prva pomoć procena rizika

Srpska azbuka | Latinički alfabet

SRB  |  SRB

Translate

A B V G D … – A Be Ce Č Ć D …

SRPSKA AZBUKA  |  LATINIČKA ABECEDA

U našoj školi od 2003

Petar Rakas, profesor suve gradnje / nastavnik prakse za učenike obrazovnog profila monter suve gradnje - Građevinska škola Beograd - JAVITE SE - iz Srbije 064-172-53-73 | iz inostranstva Viber / WhatsApp +381-64-172-53-73

Partner naše škole od 2003 Knauf Srbija

Knauf GIPS - Knauf sistemi suve gradnje - plafonski, zidni i podni sistemi od gipsanih ploča, potkonstrukcije i izolacije.

20 GODINA SUVE GRADNJE – NAŠ POSAO – NAŠA ŠKOLA

Petar Rakas, profesor suve gradnje, nastavnik tehnologije rada i prakse | građevinski inženjer 7.1 | savetnik za bezbednost i zdravlje na radu

Praksa u školskoj radionici

Monteri suve gradnje - praksa u školskoj radionici - Petar Rakas, profesor suve gradnje / nastavnik prakse

Praksa na gradilištu

Petar Rakas, građevinski inženjer 7.1 izvođač radova / nastavnik prakse - sa majstorima i učenicima

I mesto u EVROPI

2008 godine - Prvo mesto za ekipu SUVA GRADNJA SRBIJA na Međunarodnom takmičenju mladih montera suve gradnje starosti do 21 godine života, koji su završili školu suve gradnje - Petar Rakas, nastavnik prakse u sredini, levo takmičar Aleksandar Gajić, desno takmičar Boris Stanković, sa predstavnicima Građevinske škole Beograd (levo Boško Uskoković nastavnik, desno Momir Andesilić direktor) i drugi red s leva na desno predstavnici KNAUF SRBIJA Srđan Gočić, Nebojša Stanković i Goran Stojiljković. Ovim uspehom Građevinska škola u Beogradu promovisana je i kao Beogradska škola suva gradnje na najbolji mogući način.

Nagrada Knauf Akademije za suvu gradnju 2017

S leva na desno arhitekta Đuzepe Manara (Manara & Partners, Roma, Italy), Petar Rakas, profesor suve gradnje i prakse; Tatjana Đorđević (menadžer jedinice za upravljanje projektima Ministarstva zdravlja Republike Srbije), i Goran Stojiljković, tehnički rukovodilac Knauf suva gradnja.

Srbija Vicešampion Evrope

Tim SUVA GRADNJA SRBIJA je VICEŠAMPION EVROPE od 2019 godine. Na fotografiji svi takmičari u Salcburgu u Austriji.

Od 2019 vicešampioni Evrope – TIM SUVA GRADNJA SRBIJA

Aktuelni vicešampioni Evrope od 2019 - Knauf Junior Trophy Austria 2019 - Međunarodno takmičenju u suvoj gradnji mladih majstora Evrope do 21 godine života - SRBIJA II MESTO. TIM SUVA GRADNJA SRBIJA: Nikola Stanković i Lazar Trišić - takmičari, Petar Rakas, profesor suve gradnje, Nebojša Stanković instruktor - Knauf Srbija

Petar Rakas

Petar Rakas, savetnik za BZR
Nacionalno priznanje iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu - Plaketa "28. april" 2021

Nacionalno priznanje iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu – Plaketa “28. april” 2021

Petar Rakas, profesor suve gradnje / nastavnik prakse, savetnik za bezbednost i zdravlje na radu

Nacionalno priznanje | Petar Rakas

Dobitnici nacionalnih priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu za 2021 godinu, održano 28 aprila 2022 godine u Beogradu. Petar Rakas, savetnik za bezbednost i zdravlje na radu (zadnji red treći s leve strane)

Skorašnji članci

  • Potrebe radnog mesta za obrazovni profil – monter suve gradnje
  • SREĆNA SRPSKA NOVA 2023 GODINA
  • Hristos se rodi!!!
  • Srećan i Blagosloven Badnji dan!!!
  • Srećna Nova 2023 godina

Dr Miroslav Jonev stomatolog

Todora Dukina 72, Beograd, Voždovac, mob. 065-680-56-76 – JAVITE SE

Meta

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

BEZBEDNOST I ZDRAVLJE NA RADU

Petar Rakas, savetnik za bezbednost i zdravlje na radu

Pretraga

Arhive

Na društvenim mrežama

Podeli

Najčitanije objave

  • Upis (1,221)
  • MOJA SUVA GRADNJA (868)
  • Knjige (827)
  • UPIS 2022 – SUVA GRADNJA – Građevinska škola Beograd – majstor (3 stepen), izvođač radova/tehničar (4 stepen), poslovođa (5 stepen), preduzetnik (745)
  • Monter suve gradnje (724)

SRB azbuka – SRB latinica

SRB  |  SRB

Pretraga

Najnovije objave

  • Potrebe radnog mesta za obrazovni profil - monter suve gradnje

  • SREĆNA SRPSKA NOVA 2023 GODINA

  • Hristos se rodi!!!

  • Srećan i Blagosloven Badnji dan!!!

  • Srećna Nova 2023 godina

Pretraga …

Podeli ….

SRBI(CA) – LATINI(CA)

Ćirilica  |  Latinica

Podeli …

Pretraga

Petar Rakas
© 2023 PETAR RAKAS – BLOGER | Powered by Superbs Personal Blog theme

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More

In case of sale of your personal information, you may opt out by using the link Do Not Sell My Personal Information

Accept Decline Cookie Settings
I consent to the use of following cookies:
Cookie Declaration About Cookies
Necessary (0) Marketing (0) Analytics (0) Preferences (0) Unclassified (0)
Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.
We do not use cookies of this type.
Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third party advertisers.
We do not use cookies of this type.
Analytics cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.
We do not use cookies of this type.
Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.
We do not use cookies of this type.
Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.
We do not use cookies of this type.
Cookies are small text files that can be used by websites to make a user's experience more efficient. The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies we need your permission. This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages.
Cookie Settings

Do you really wish to opt-out?

Scroll Up