Skip to content

ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР

наставник технологије рада и праксе за ученике образовног профила монтер суве градње | лиценца наставник практичне наставе грађевинске струке | професор суве градње | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | лиценца за практично обављање послова безбедности и здравља на раду | Грађевинска школа Београд, улица Хајдук Станкова 2, 11050 Београд-Звездара | petarrakas@gradjevinska.edu.rs | 064-172-53-73

Menu
  • ПОЧЕТАК
  • Блог
  • О мени
  • Упис
  • Монтер суве градње
  • Извођење радова | Архитектура
  • Безбедност и здравље на раду
  • Промо
  • Предавања и обуке
  • Књиге
  • Тестови
  • Медији
  • Инфо
  • Контакт
  • Политика приватности
  • ENGLISH
  • Уплате / PayPal
Menu

37 – ЗАШТИТА НА РАДУ ПРИ ИЗВОЂЕЊУ ГРАЂЕВИНСКИХ РАДОВА – ПОДСЕТНИК – II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ – 36. Привремена електрична инсталација

Posted on 15. August 2022.29. October 2022. by rakasrs-admin

Преузето са www.pravno-informacioni-sistem.rs

Редакцијски пречишћен текст

На основу члана 22а. Закона о заштити на раду (“Службени гласник РС”, бр. 42/91, 53/93, 67/93 и 48/94),

Министар за рад, борачка и социјална питања доноси

 

 

ПРАВИЛНИК о заштити на раду при извођењу грађевинских радова 

“Службени гласник РС”, бр. 53 од 27. новембра 1997, 14 од 20. фебруара 2009- др. уредба; II. МЕРЕ И НОРМАТИВИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ; 36. Привремена електрична инсталацијa

 

36. Привремена електрична инсталација

 

Члан 218.

Градилишне (привремене) електричне инсталације, инсталациони прибор, уређаји, опрема и постројења постављају се према техничкој документацији и приказу, а по потреби и опису мера заштите радника од опасног дејства електричне струје.

Техничка документација са мерама заштите на раду за електричне инсталације ниског напона на градилишту за објекат који се гради, дограђује, поправља, преправља или руши, као и за његове делове, израђује се на основу прописа и стандарда за привремене електричне инсталације чији су захтеви строжији, док се за радне и остале просторије градилишта (канцеларије, гардеробе, ресторани, спаваонице, тоалети, купатила и друге радне и помоћне просторије) израђује на основу прописа и стандарда са општим захтевима.

Радне и помоћне просторије, као и радни простори, при пројектовању и постављању привремених електричних инсталација за осветљење и погон у кругу градилишта, класификују се према спољашњим утицајима, у складу са југословенским стандардима.

Заштитне мере од опасног дејства електричне струје код електричних инсталација и инсталационог прибора обезбеђују се уградњом материјала и опреме у складу са стандардима који утврђују начин заштите за простор градилишта класификован према спољашњим утицајима који делују на том градилишту (присуство воде, надморска висина, температура околине, одсуство страних чврстих тела, корозивних или прљајућих материја, начин употребе и сл.).

Документацију из става 1. овог члана обезбеђује извођач радова и чува на градилишту.

 

Члан 219.

Електричне инсталације на градилишту могу постављати, поправљати, одржавати и уклањати само стручни радници, упознати са опасностима које се могу појавити при тим радовима и оспособљени за примену мера заштите на раду којима се те опасности отклањају.

 

Члан 220.

Расклопни блок (разводни орман, разводна табла, командни пулт и сл). састоји се од затворене кутије најчешће од лима, која има задњу монтажну плочу а спреда врата, која покривају целу предњу страну и отварају се у поље.

Расклопни блок поставља се на приступачном месту на стабилан носач тако да средина радног дела кутије буде на висини 1,50 – 1,80 м од површине на којој стоји радник.

Ако је расклопни блок постављен на носач од метала, носач се мора повезати са заштитним проводником или проводником за изједначење потенцијала.

Постављање расклопног блока по терену градилишта, на радни патос скеле и на бетонску плочу по којој се крећу радници, забрањено је.

Расклопни блок мора да буде постављен изван подручја могућих механичких оштећења (манипулативни простор дизалице, градилишна саобраћајница, пролаз радника и сл.) и мора да буде заштићен од атмосферских падавина, хемијских и топлотних утицаја, влаге, масноће, прашине и друге прљавштине.

Расклопни блок се поставља у тачки напајања електричне инсталације из извора електричне енергије, по правилу у средишту употребе на једнакој удаљености од разних потрошача. Уколико се градилиште напаја из више извора, у тачки напајања сваке инсталације поставља се расклопни блок у коме морају да буду обезбеђени главна управљачка апаратура и главни уређај за заштиту.

Уређаји за растављање и заштиту напојних и разводних струјних кола могу да буду у главном расклопном блоку или у одвојеним разводним расклопним блоковима који се напајају из главног, али не могу да буду изван расклопног блока.

Уређај за растављање напајања мора да има обезбеђење искљученог положаја, бравом или смештајем у кућиште које се може закључати.

Свaки разводни расклопни блок за напајање електричних потрошача мора да буде опремљен уређајем за заштиту од прекомерних струја, уређајем за заштиту од индиректног додира и прикључницама.

Прикључнице морају да буду постављене у унутрашњости расклопног блока или на спољној страни зидова расклопног блока или ормана.

 

Члан 221.

Улази (врата, капије) заштитних ограда око електричних уређаја морају да се закључавају.

Кућишта електропроводљивих делова морају да буду изведена тако да њихово скидање, односно откривање може да се изврши само употребом кључа или другог одговарајућег алата.

Расклопни блокови морају да буду опремљени направама за закључавање.

Чување и употреба кључева може да буде поверена искључиво радницима који испуњавају услове из члана 219. овог правилника.

 

Члан 222.

Прикључивање на електричну мрежу електромотора, електрифицираног алата, уређаја, електричног осветљења и других електричних пријемника може да се врши само помоћу направа предвиђених за ове намене.

Електрична инсталација на градилишту треба да буде тако изведена да се са једног места могу да искључују сви проводници под напоном оних потрошача код којих може доћи до потребе за хитним искључењем.

Уређаји за искључивање, уз мере за спречавање нежељеног укључења, постављају се на електричне инсталације за кранове, лифтове, транспортне траке и друге уређаје при чијем одржавању може да дође до повређивања радника.

Прикључивање електричних пријемника на електричну мрежу увијањем крајева проводника или на други непрописан начин забрањено је.

Настављање електричних проводника дозвољено је само помоћу продужне кутије од материјала са отпорношћу на механичка оштећења, постављеном са утичним делом према извору напајања и утикачем (виљушком) на страни потрошача.

Електрична инсталација се поставља тако да не буде механичких напрезања на спојевима проводника, осим ако нису посебно израђени за ту сврху.

 

Члан 223.

Каблови за напајање електричном енегијом не могу се постављати у пролазима, на пешачким стазама, односно на местима на којима може доћи до механичких оштећења.

На местима на којима се не може избећи постављање у подручје могућих механичких оштећења, за каблове и инсталациони прибор чија је изолација изабрана према спољним утицајима у складу са класификацијом југословенских стандарда, изводи се посебна заштита од механичких оштећења и додира са конструкцијом постројења или заштита постављањем ван дохвата руку радника или домашаја оруђа, уређаја или транспортног средства које би могло да изазове оштећење.

Привремене електричне инсталације на отвореном простору градилишта изводе се употребом изолованих одговарајућих проводника који се учвршћују на стабилним стубовима тако да се најнижа тачка проводника налази на висини од највише тачке подлоге за најмање:

1) 2,5 м над радним местом;

2) 3,5 м над пешачким пролазом;

3) 6,0 м над колским пролазом.

Изузетно, над радним местом изоловани проводник може да се постави и на мањој висини од 2,5 м, ако је смештен у цев или челични профил довољне механичке чврстоће, тако да не може да дође до оштећења изолације кабла.

На висини испод 2,5 м могу се постављати светиљке општег осветљења напона 220 В са механичком заштитом светиљке и изолацијом која искључје могућност додира радника са њеним проводљивим деловима, а уколико се ово не може да обезбеди, светиљке општег осветљења (нису преносне) прикључују се на снижени напон до 42 В.

 

Члан 224.

Грађевинска опрема, машине и уређаји на електрични погон у градилишним радионицама и на производним плацевима смештене у затвореном и покривеном простору изван кога се не користе, заштићују се од механичких и топлотних оштећења, додира са агресивним материјама (киселине, базе и друга хемијска једињења), прашине и нечистоће, а поготову влаге или друге проводне средине.

На опреми, машинама и уређајима на електрични погон смештеним и обезбеђеним у складу са ставом 1. овог члана, примењују се мере заштите у складу са упутством произвођача, прописима о заштити на раду од опасног дејства електричне струје, техничким прописима и југословенским стандардима о електричној опреми индустриских машина.

Електрична опрема и уређаји који се премештају по деловима градилишта на којима се не могу обезбедити услови из става 1. овог члана, већ су присутне влажна и друга проводна средина, могућност механичких оштећења и други отежани услови за употребу, електрична опрема и уређаји морају да имају степен заштите најмање IP 44 према југословенским стандардима, осим електричне опреме која се користи у тунелима, бунарима, јамама, рововима и другим местима рада на којима је присутна вода, кад се примењује степен заштите најмање IP 55.

 

Члан 225.

Електрични ручни алат не сме да се користи у грађевинарству, ако није израђен у складу са прописима о заштити на раду и југословенским стандардима за преносне алате са електромоторима.

Преносни ручни алат и оруђа на електрични погон која се при употреби држе у руци (у даљем тексту: преносни алат) могу се користити на отвореном простору само ако су класе II или III по класификацији извршеној по југословенском стандарду.

На нарочито неповољним местима рада (велика проводљивост пода и средине) преносни алат мора се прикључити на напон до 50 V или на напон 220 V преко трансформатора за раздвајање.

Трансформатор за снижени напон 220/50 V, као и трансформатор за раздвајање 220/220V мора да буде класе II.

Функцију заштите од удара електричне струје галванским раздвајањем имају и претварачи учестаности.

Трансформатори за раздвајање и претварачи учестаности, као и трансформатори за снижење напона постављају се на заштићена и сува места.

 

Члан 226.

Кабл преносног алата заштићује се од механичких и других оштећења, а преносни алат треба увек да има исправну уводницу на месту уласка кабла у кућиште преносног алата.

За време рада са преносним алатом није дозвољено натезање и ломљење прикључних каблова, нити њихово укрштање са челичним ужадима, кабловима за заваривање са цревима и цевоводима за довод гасова код апарата за гасно резање и другим материјалима који могу да оштете прикључне каблове.

 

Члан 227.

Укључивање и искључивање преносног алата из прикључнице врши се само при искљученом положају прекидача на алату.

Преносни алат искључује се из електричне инсталације, при сваком удаљавању са места рада или престанку рада, односно дужем прекиду рада.

Додавање алата на електрични погон другом раднику, док је алат у погону, забрањено је.

Алат на електрични погон, кад није у употреби, чува се у просторијама у којима нема влаге.

Радник који издаје преносни алат на електрични погон претходно проверава стање и исправност прикључног кабла, затегнутост завртњева, исправност прекидача, непрекидност жила прикључног кабла, исправност и одсуство спољних оштећења изолационог кућишта.

Издавање оштећеног или неисправног преносног алата, забрањено је.

 

Члан 228.

Места рада на градилишту при ноћном раду осветљавају се вештачким осветљењем најниже осветљености 120 Lx, а пролази и прилази вештачким осветљењем најниже осветљености 80 Lx.

Поред осветљења из става 1. овог члана, градилиште има и оријентационо осветљење, ради обављања ноћне чуварске службе, најниже осветљености 25 Lx.

Преносне електричне светиљке могу да се користе на градилишту само ако за напајање користе снижени напон до 24V.

 

Члан 229.

Електрична инсталација, уређаји и опрема на градилишту могу да се пусте у рад тек после провере њихове исправности у складу са прописима о заштити на раду.

Периодична провера исправности заштите од опасног дејства електричне струје код електричне инсталације са уграђеним уређајима, врши се у складу са актом предузећа које одржава електричне инсталације у исправном стању.

О резултатима провере заштите од опасног дејства електричне струје саставља се записник, који садржи закључак о укупном стању електричне инсталације.

Резултати прегледа и провере заштите од удара електричне струје и записници о стању електричне инсталације чувају се на градилишту, док се електрична инсталација не уклони.

 

Члан 230.

Кад се претходним испитивањима или на други начин утврди да ће у радној средини објекта у коме ће се обављати радови бити присутни експлозивни гасови, електрична инсталација и електрични уређаји који ће се користити у том објекту при извођењу радова морају да буду изведени у противексплозијској заштити одговарајућег степена.

 

Post Views: 317

Related

Петар Ракас – Блогер

професор суве градње | наставник технологије рада и праксе – Грађевинска школа Београд | грађевински инжењер (7.1) извођач радова | саветник за безбедност и здравље на раду

Категорије

  • Аналитика
  • Безбедност и здравље на раду | Подсетник
  • Заштита на раду | Подсетник
  • Заштита од пожара | Подсетник
  • Извођач радова | сува градња | архитектура
  • Књига | Безбедност и здравље на раду – Градилишта
  • Књига за монтере суве градње | гипс ентеријери
  • Процена ризика
  • Упис | Грађевинска школа Београд
  • Коментари
  • Обавештења
  • Подсетник
  • Прва помоћ
  • Свети Сава

Величина фонта

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

Ознаке

Заштита, безбедност и здравље Манастир Тумане ауторске фотографије безбедност и здравље на раду грађевински радови живот и здравље заштита на раду - градилишта монтер суве градње прва помоћ процена ризика

Српска азбука | Latinički alfabet

СРБ  |  SRB

Translate

А Б В Г Д … – A Be Ce Č Ć D …

СРПСКА АЗБУКА  |  LATINIČKA ABECEDA

У нашој школи од 2003

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе за ученике образовног профила монтер суве градње - Грађевинска школа Београд - ЈАВИТЕ СЕ - из Србије 064-172-53-73 | из иностранства Viber / WhatsApp +381-64-172-53-73

Партнер наше школе од 2003 Кнауф Србија

Knauf GIPS - Кнауф системи суве градње - плафонски, зидни и подни системи од гипсаних плоча, потконструкције и изолације.

20 ГОДИНА СУВЕ ГРАДЊЕ – НАШ ПОСАО – НАША ШКОЛА

Петар Ракас, професор суве градње, наставник технологије рада и праксе | грађевински инжењер 7.1 | саветник за безбедност и здравље на раду

Пракса у школској радионици

Монтери суве градње - пракса у школској радионици - Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе

Пракса на градилишту

Петар Ракас, грађевински инжењер 7.1 извођач радова / наставник праксе - са мајсторима и ученицима

I место у ЕВРОПИ

2008 године - Прво место за екипу СУВА ГРАДЊА СРБИЈА на Међународном такмичењу младих монтера суве градње старости до 21 године живота, који су завршили школу суве градње - Петар Ракас, наставник праксе у средини, лево такмичар Александар Гајић, десно такмичар Борис Станковић, са представницима Грађевинске школе Београд (лево Бошко Ускоковић наставник, десно Момир Андесилић директор) и други ред с лева на десно представници КНАУФ СРБИЈА Срђан Гочић, Небојша Станковић и Горан Стојиљковић. Овим успехом Грађевинска школа у Београду промовисана је и као Београдска школа сува градње на најбољи могући начин.

Награда Кнауф Академије за суву градњу 2017

С лева на десно архитекта Ђузепе Манара (Manara & Partners, Roma, Italy), Петар Ракас, професор суве градње и праксе; Татјана Ђорђевић (менаџер јединице за управљање пројектима Министарства здравља Републике Србије), и Горан Стојиљковић, технички руководилац Кнауф сува градња.

Србија Вицешампион Европе

Тим СУВА ГРАДЊА СРБИЈА је ВИЦЕШАМПИОН ЕВРОПЕ од 2019 године. На фотографији сви такмичари у Салцбургу у Аустрији.

Од 2019 вицешампиони Европе – ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА

Актуелни вицешампиони Европе од 2019 - Knauf Junior Trophy Austria 2019 - Meђународно такмичењу у сувој градњи младих мајстора Европе до 21 године живота - СРБИЈА II MЕСТО. ТИМ СУВА ГРАДЊА СРБИЈА: Никола Станковић и Лазар Тришић - такмичари, Петар Ракас, професор суве градње, Небојша Станковић инструктор - Knauf Srbija

Петар Ракас

Петар Ракас, саветник за БЗР
Национално признање из области безбедности и здравља на раду - Плакета "28. април" 2021

Национално признање из области безбедности и здравља на раду – Плакета “28. април” 2021

Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе, саветник за безбедност и здравље на раду

Национално признање | Петар Ракас

Добитници националних признања из области безбедности и здравља на раду за 2021 годину, одржано 28 априла 2022 године у Београду. Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду (задњи ред трећи с леве стране)

Скорашњи чланци

  • Потребе радног места за образовни профил – монтер суве градње
  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА
  • Христос се роди!!!
  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!
  • Срећна Нова 2023 година

Др Мирослав Јонев стоматолог

Тодора Дукина 72, Београд, Вождовац, моб. 065-680-56-76 – ЈАВИТЕ СЕ

Мета

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЉЕ НА РАДУ

Петар Ракас, саветник за безбедност и здравље на раду

Претрага

Архиве

На друштвеним мрежама

Подели

Најчитаније објаве

  • Упис (1,219)
  • МОЈА СУВА ГРАДЊА (867)
  • Књиге (827)
  • УПИС 2022 – СУВА ГРАДЊА – Грађевинска школа Београд – мајстор (3 степен), извођач радова/техничар (4 степен), пословођа (5 степен), предузетник (744)
  • Монтер суве градње (722)

СРБ азбука – SRB latinica

СРБ  |  SRB

Претрага

Најновије објаве

  • Потребе радног места за образовни профил - монтер суве градње

  • СРЕЋНА СРПСКА НОВА 2023 ГОДИНА

  • Христос се роди!!!

  • Срећан и Благословен Бадњи дан!!!

  • Срећна Нова 2023 година

Претрага …

Подели ….

СРБИ(ЦА) – LATINI(CA)

Ћирилица  |  Latinica

Подели …

Претрага

Петар Ракас
© 2023 ПЕТАР РАКАС – БЛОГЕР | Powered by Superbs Personal Blog theme

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More

In case of sale of your personal information, you may opt out by using the link Do Not Sell My Personal Information

Accept Decline Cookie Settings
I consent to the use of following cookies:
Cookie Declaration About Cookies
Necessary (0) Marketing (0) Analytics (0) Preferences (0) Unclassified (0)
Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.
We do not use cookies of this type.
Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third party advertisers.
We do not use cookies of this type.
Analytics cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.
We do not use cookies of this type.
Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.
We do not use cookies of this type.
Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.
We do not use cookies of this type.
Cookies are small text files that can be used by websites to make a user's experience more efficient. The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies we need your permission. This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages.
Cookie Settings

Do you really wish to opt-out?

Scroll Up