Грађевинска школа у Београду, једина је преостала СРПСКА ШКОЛА СУВЕ ГРАДЊЕ, са традицијом од 2003 године у сталном образовању ученика образовног профила монтер суве градње у сва три разреда. Ја сам од почетка учествовао у развоју образовног профила монтер суве градње, заједно са колегама из моје Грађевинске школе из Београда, других 7 (седам) средњих школа грађевинске струке из других места из Србије, као и стручних служби Министарства просвете Србије. У почетку упис ученика је био добар у свих 8 (осам) школа, али током година које су следиле упис је слабио у другим школама и на крају смо само ми у Грађевинској школи у Београду успели да одржимо упис ученика у сва три одељења за монтере суве градње, па су се сва нагомилана искуства у теоријској и практичној настави суве градње концентрисала код нас, а такође освајали смо прва и друга места на међународним такмичењима у сувој градњи, наши некадашњи ученици су постајали мајстори, пословође и предузетници у сувој градњи, тако да смо успели да затворимо круг и да школовани монтери суве градње имају своје фирме у овој области, и да сарађујемо и са њима, у смислу практичне наставе за редовне ученика, а не само са старим реномираним фирмама – извођачима грађевинских радова у сувој градњи са којима смо сарађивали од почетка.
Сува градња је у средње школе Србије уведена 01. септембра 2003 године заједничким пројектом Министарства просвете Србије, Заједнице геодетских и грађевинских школа Србије и Компаније Кнауф – европског и светског произвођача грађевинског материјала и система суве градње односно њиховог представништва у Београду у Србији. Пројекат увођења суве градње у средње школе грађевинске струке у Србији, у смислу школовања ученика у новом образовном профилу монтер суве градње у трогодишњем трајању, израде наставног плана и програма, обезбеђивања учионица и радионица у школама потребним средствима, повезивању са грађевинском привредом, обуком наставника и др. предложио је Горан Стојиљковић, технички саветник за суву градњу из Компаније Кнауф, коме одајем сву почаст за огромну помоћ и подршку коју је пружио школама, наставницима и ученицима. Предлог је прихватио Момир Андесилић, у то време директор Грађевинске школе у Београду и председник Заједнице геодетских и грађевинских школа Србије, која је ускоро усвојила иницирани предлог, а одмах затим подршка је стигла и од тадашњег министра просвете Гаше Кнежевића и надлежних служби. Лично ја, Петар Ракас, укључио сам се у овај пројекат од првог дана на предлог мог тадашњег директора Момира Андесилића, једног од великана српске просвете, коме овом приликом одајем сву почаст за развој Грађевинске школе у Београду у којој је био директор, као и развој Заједнице геодетских и грађевинских школа Србије чији је био оснивач и председник у истом периоду. Практичну наставу за монтере суве градње уз мене, у Нашој Грађевинској школи у Београду, у одговарајућим периодима предавале су и следеће колеге: Бошко Ускоковић, Горан Мијаиловић, Небојша Црномарковић, Мирослав Костић, Милоје Симанић, Милош Јанковић, Бранкица Симић и Јелена Иветић.
Први монтери суве градње пошли су у први разред средње школе од школске 2003/2004 године у следећим школама:
- Грађевинска школа из Београда
- Техничка школа „Јован Вукановић“ из Новог Сада (у међувремену школа је променила име и данас се зове Техничка школа „Милева Марић – Ајнштајн“)
- Политехничка школа из Суботице
- Грађевинска техничка школа Неимар из Ниша
- Техничка школа из Крушевца
- Техничка школа „Радоје Љубичић“ из Ужица
- Техничка школа из Чачка
- Прва техничка школа из Крагујевца
Од 2003 до 2014 године образовни профил монтер суве градње био је у огледу, када смо радили на усавршавању наставног плана и програма, сарадњи са грађевинском привредом, усавршавањем праксе у школи и на градилиштима, стипендијама за ученике, запошљавању ученика, напредовању ученика од мајстора до пословође и предузетника, да би од почетка школске 2014/2015 године образовни профил монтер суве градње, постао стални и регуларни образовни профил у систему средњих школа грађевинске струке у Србији, пошто смо успешно прошли све тестове надлежних служби Министарства просвете Србије.
Највећи међународни успех са својим ученицима остварио сам 2008 године, када смо освојили прво место на Knauf Junior Trophy – Међународном такмичењу младих монтера суве градње старости до 21 године живота, а на истом такмичењу од 2019 године смо вице шампиони у сувој градњи.
Хвала свима на сарадњи и подршци!!!
Ако имате неког кандидата за упис у први разред Грађевинске школе у Београду за монтера суве градње или неки други образовни профил
ЈАВИТЕ СЕ!!!
Петар Ракас, професор суве градње / наставник праксе,
064-172-53-73
ФОТО
Упис у први разред