Шта год да радите, где год да идете. чиме год да се бавите – правите сами себи подсетнике на све теме којима се бавите, и које су Вам важне.
Заштита на раду при извођењу грађевинских радова је прецизно уређена Правилником о заштити на раду при извођењу грађевинских радова, “Службени гласник РС”, бр. 53 од 27. новембра 1997, 14 од 20. фебруара 2009- др. уредба, и ја на овом мом блогу правим подсетник на тему предавања и обука за безбедан и здрав рад, како за све Вас који читате мој блог, тако и за мене лично. У објавама које следе можете прочитати разне садржаје; а Закон, правилнике и уредбе о безбедности и здрављу на раду у целини можете наћи на линку www.pravno-informacioni-sistem.rs као и све друге прописе, законе и правилнике и др. који су на снази у Републици Србији.
У наставку можете читати следеће на ову тему.
Члан 59.
Грађа и елементи изграђени од грађе (оплата и сл.) после сваке употребе чисте се од прљавштине, ексера, металних делова и других предмета који могу да буду узрок повреде радника.
Грађа или елементи оплате после чишћења складиште се на начин и на места одређена елаборатом о уређењу градилишта.
Прљавштина и отпаци уклањају се, одмах после настанка, са радних површина, пролаза и прилаза.
Члан 60.
Грађа и оплата и њени делови не смеју се остављати:
1) делимично монтирани или делимично демонтирани са неучвршћеним или нестабилним преосталим делом;
2) у близини незаштићених ивица објекта, скеле или оплате;
3) на радним подовима прилаза, прелаза, радних платформи или скела, уколико то није пројектом или упутством о коришћењу предвиђено, а ако јесте обезбеђује се од претурања и пада са скеле, нарочито за случај удара ветра.
Члан 61.
Оплата се не сме користити као прилаз, а по елементима оплате забрањено је кретање радника.
Члан 62.
Оштра сечива тесарског алата (секире, тестере, длета и сл.) морају при преносу да буду на подесан начин покривена, ради заштите радника од повређивања.
Члан 63.
Надстрешнице изнад улаза, пролаза и прилаза за заштиту пролазећих радника од падајућих материјала и предмета израђују се тако да задрже падајући предмет и спрече повређивање радника.
Члан 64.
У столарској радионици обављају рад само радници одређени од стране одговорног радника или послодавца.
Списак са именима радника оспособљених за безбедан рад који се одређују за руковање уређајем за механичку обраду дрвета мора да буде потписан од одговорног руководиоца или послодавца, оверен печатом предузећа и истакнут на видном месту поред уређаја.
Приступ у радну просторију столарске радионице дозвољен је само радницима који у њој обављају рад.